Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” Sərgilərinə rekord sayda iştirakçı qatılıb
17-19 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri - 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci  Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” Sərgiləri keçiriləcək. Hər il olduğu kimi bu il də sərgilərə iştirakçı və ziyarətçilər tərəfindən böyük maraq göstərilir. Sənaye liderlərinin başlıca görüş yeri statusunu daşıyan bu tədbirlər Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mümkün pavilyonlarını və açıq sahəsini əhatə edəcək və builki sərgilərdə rekord sayda milli və regional stendlər nümayiş olunacaq. Sərgilərdə ümumilikdə 31 ölkədən 479 şirkət iştirak edəcək, 9 ölkə isə milli stendlərlə təmsil olunacaq. “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərində ABŞ, Almaniya, Belarus Respublikası, Gürcüstan, İtaliya, Niderland Krallığı, Şri Lanka, Rusiya Federasiyasının regional qrupları, eləcə də builki debütant ölkə Tunis və Çexiyadan olan milli qruplar iştirak edəcəklər.
Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Bu mühüm hadisə “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin proqramlarında da öz əksini tapacaq.
CASPIAN AGRO 2023
“Caspian Agro” yenidən kənd təsərrüfatı sənayesinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, o cümlədən idxalçılar, ixracatçılar, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribyutorları, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələri, həmçinin fermerlər də daxil olmaqla minlərlə peşəkar ziyarətçi auditoriyasını bir yerə toplayacaq. “Caspian Agro” sərgisində 24 ölkədən 318 şirkət öz iştirakını təsdiqləyib. Sərgidə iştirakçılar arasında Azərbaycanla yanaşı Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Böyük Britaniya, Çexiya, Estoniya, Gürcüstan, Hindistan, İspaniya, İsrail, İtaliya, Latviya, Niderland Krallığı, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası və Türkiyə şirkətləri yer alacaq.
Bu ilki sərgilərdə ilk dəfə olaraq, Naxçıvan Muxtar Respublikası vahid stendlə təmsil olunacaq.
“Gubre.az” şirkəti uzun illərdir ki, “Caspian Agro” sərgisinə dəstək və sponsorluq edir ki, bu da şirkətin sərgidə iştirakının müsbət təsirindən xəbər verir və tədbirin əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir.
Müasir dövrdə rəqəmsal resurslara kütləvi çıxış və “yaşıl” texnologiyaların tətbiqi avtomatlaşdırılmış kənd təsərrüfatı komplekslərinin formalaşmasını və bu sahədə davamlı nəticələrin əldə olunması prosesini sürətləndirir. “Caspian Agro” sərgisi isə ölkədə kənd təsərrüfatı istehsalının, emal proseslərinin, logistikanın rəqəmsallaşdırılması prosesinin sürətləndirilməsi, o cümlədən kənd təsərrüfatı istehsalı və emalında müasir texnoloji yeniliklərin öyrənilməsi və təsərrüfatların idarə edilməsi prosesində İT texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı maraqlı tərəfləri bir araya gətirir və yeni əməkdaşlıqlara, dolayı yolla ölkə iqtisadiyyatına öz töhfəsini verir.
Üç gün davam edəcək “Caspian Agro” sərgisi zamanı kənd təsərrüfatı sahəsində innovativ texnologiyalar müzakirə olunacaqdır. Builki sərginin əsas istiqamətlərindən birini “yaşıl kənd təsərrüfatı” təşkil edir. Son dövrlərdə aktual olan bu istiqamət sərginin loqosunda da öz əksini tapmış və loqoya “Green” sözü əlavə edilmişdir. Bu mövzu sərgi çərçivəsində keçiriləcək Aqrar İnnovasiyalar Forumunda da gündəmdə olacaqdır.
Kənd təsərrüfatı sahəsində regionun ən böyük beynəlxalq sərgisi olan “Caspian Agro”nun əsas bölmələrinə kənd təsərrüfatı texnikası, kənd təsərrüfatı obyektləri və avadanlıqları, suvarma sistemi, qablaşdırma, kənd təsərrüfatında innovasiya texnologiyaları, heyvandarlıq və quşçuluq, istixana, yemlər, baytarlıq, bitkiçilik, gübrə, meyvə və tərəvəzlərin yetişdirilməsi, pambıq emalı və elektron kənd təsərrüfatı daxildir.
INTERFOOD AZERBAIJAN 2023
28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” Sərgisində 17 ölkədən 161 şirkət iştirakını təsdiq edib. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Belarus, Çin, Fransa, İran, İtaliya, Polşa, Rusiya Federasiyası, Slovakiya, Sloveniya, Şri-Lanka, Tayland, Türkiyə və ilk dəfə olaraq Tunisdən olan şirkətlər təmsil olunacaq. “InterFood Azerbaijan” keyfiyyətli malları bazara çıxarmaq və sərgi iştirakçıları ilə ziyarətçilər arasında birbaşa əlaqə yaratmaq məqsədi daşıyır.
Sərgidə təqdim olunan bütün məhsullar aşağıdakı istiqamətlərə bölünür:
• InterFood (qida sənayesi)
• InterDrink (içkilər)
• InterFoodTech (texnologiya)
• HalalFood
• “HOREX”
• “Ipack”
Bu sərgi qida təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin təmin olunmasında mühüm rol oynayır. “InterFood Azerbaijan” istehlakçıları yüksək səviyyəli məhsullarla təmin etmək üçün istehsal texnologiyalarına riayət etmək, yeni istehsal üsullarını inkişaf etdirmək, sənayedə innovasiyaları tətbiq etmək, eləcə də bu sahədə çalışan şəxslərin bilik və bacarıq səviyyəsini artırmağa yönəlmiş təcrübə mübadiləsi üçün unikal platformadır.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərində Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri də öz məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər.
ƏLAVƏ TƏDBİRLƏR VƏ İŞGÜZAR PROQRAM
İştirakçı və ziyarətçilərin maraqları nəzərə alınaraq, sərgilərin proqramı maraqlı tədbirlər və vacib mövzuları əhatə edir.
Sərgi günlərində Aqrar İnnovasiyalar Forumu keçiriləcəkdir. Forumda “Kənd təsərrüfatının inkişafında Heydər Əliyevin uğurlu aqrar siyasəti”, “Kənd təsərrüfatında innovativ həllərə əsaslanan texnologiyalar”, “Orqanik kənd təsərrüfatı”, “Rəqəmsal kənd təsərrüfatı” və digər mövzular qaldırılacaq. Forum çərçivəsində keçiriləcək sessiya və panel müzakirələri zamanı Naxçıvandan dəvət olunmuş fermerlər çıxış edəcəkdir və “Orqanik Naxçıvan” brendinin təqdimatı keçiriləcəkdir.
Sərgilər çərçivəsində, dekorativ yeməklərin kompozisiyasından ibarət “Qida – sənət əsəri” sərgisi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qızıl Şah - Qızıl Yüzlük” III Milli Kulinariya Çempionatı keçiriləcəkdir.
FERMERLƏR TURU
Hər il təşkilatçılar regionlardan gələn fermerlər üçün sərgi üzrə turlar təşkil edirlər və bu tədbir çərçivəsində fermerlər ən son sənaye yenilikləri və beynəlxalq təcrübə ilə tanış ola bilirlər. Bu il “Caspian Agro” sərgisinə Azərbaycanın bir çox bölgələrindən rekord sayda fermerlər qatılacaq. Cari ildə sərgilərdə iştirak edəcək fermerlər ölkənin 40 rayonunu (Ağdam, Qobustan, Xızı, Göyçay, Ağstafa, Qəbələ, Kürdəmir, Ucar, Sabirabad, Tərtər, Qusar, Astara, İsmayıllı, Qax, Şəki, Zaqatala, Cəlilabad, Biləsuvar, Salyan, Beyləqan, Lənkəran, Bərdə, Balakən, Quba, Ağdaş, Saatlı, Tovuz, Şamaxı, Masallı, Qazax, Siyəzən, Şabran, Xaçmaz, Şəmkir, Zərdab, Ağcabədi, Yevlax, İmişli, Neftçala, Hacıqabul)  təmsil edəcək. Builki tura Naxçıvan Muxtar Respublikasından olan fermerlər dəvət olunmuş və onların tədbirdə iştirakı təşkilatçılar tərəfindən təmin olunmuşdur.
Ənənəvi olaraq, sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər. Bundan əlavə, ikitərəfli işgüzar görüşlər çərçivəsində özəl şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə görüş imkanı əldə edirlər.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri sənaye mütəxəssisləri üçün öz məhsullarını və texnologiyalarını təqdim etmək, həmçinin həmkarları ilə təcrübə mübadiləsi aparmaq və yeni müştərilər cəlb etmək üçün əla fürsətdir. Sərgilərin beynəlxalq statusu isə iştirakçılara öz məhsullarını təkcə yerli deyil, həm də xarici bazara təqdim etmək, istehlakçılardan və ekspertlərdən rəy almaq imkanı yaradır.
Sərgilərin rəsmi dəstəkçiləri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasıdır (ASTA).
“Caspian Agro” və “InterFood  Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı https://caspianagro.azhttps://interfood.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.

Рекордное количество участников принимает участие на выставках “Caspian Agro” и “InterFood Azerbaijan”
15 мая 2023 0000
17–19 мая в Баку Экспо Центре пройдут крупнейшие выставки региона - 16-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan. Традиционно участники и посетители проявляют большой интерес к выставкам. Будучи основным местом встречи лидеров отрасли, выставки займут все возможные павильоны и открытую площадку Баку Экспо Центра. Как и в прошлом году, и в этот раз мероприятия установили рекорд по количеству национальных и региональных стендов. Всего в выставках примут участие 479 компаний из 31 страны, а 9 стран будут представлены национальными стендами. В Caspian Agro и InterFood Azerbaijan примут участие региональные группы из Беларуси, Грузии, Германии, Италии, Российской Федерации, Шри-Ланки, Нидерландов, США, а также национальные группы страны-дебютанты этого года – Тунис и Чехия.
Как известно, в этом году отмечается 100-летний юбилей общенационального лидера, основателя независимого Азербайджанского государства и выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев своим указом объявил 2023 год в нашей стране «Годом Гейдара Алиева». Это важное событие найдет отражение в программе выставок Caspian Agro и InterFood Azerbaijan.
CASPIAN AGRO 2023
Caspian Agro в очередной раз соберет ведущих участников аграрной отрасли, местных и зарубежных специалистов, в том числе импортеров, экспортеров, дистрибьюторов сельхозпродукции и представителей предприятий оптовой и розничной торговли, а также многотысячную аудиторию профессиональных посетителей. Свое участие в выставке Caspian Agro подтвердили 318 компаний из 24 стран мира. Помимо Азербайджана, в выставке примут участие компании из Австрии, Великобритании, Германии, Грузии, Эстонии, Израиля, Индии, Испании, Италии, Казахстана, Латвии, Нидерландов, Польши, России, США, Турции и Чехии.
Впервые на выставках этого года Нахчыванская Автономная Республика будет представлена ​​единым стендом.
Компания “Gubre.az” на протяжении многих лет поддерживает и спонсирует выставку Caspian Agro, что говорит о позитивном влиянии участия компании в выставке и еще раз подтверждает важность данного мероприятия.
В современное время массовый доступ к цифровым ресурсам и применение «зеленых» технологий ускоряют формирование автоматизированных сельскохозяйственных комплексов и процесс достижения устойчивых результатов в этой сфере. Выставка Caspian Agro объединяет заинтересованных лиц, связанных с ускорением цифровизации сельскохозяйственного производства, процессов переработки и логистики в стране, а также применение IT-технологий в процессе изучения современных технологических новинок в сельскохозяйственном производстве и переработке и управления фермерским хозяйством и приводит к новым сотрудничествам, косвенно способствуя экономике страны.
В ходе трехдневного мероприятия будут обсуждаться инновационные технологии в сфере сельского хозяйства. Одним из основных направлений в этом году является "зеленое сельское хозяйство", которое приобретает все большую актуальность в последнее время; оно отражено и в логотипе выставки, куда добавлено слово «Green» (Зеленый).  Данная тема также включена в повестку форума «Аграрные инновации», который пройдет в рамках выставки.
В рамках Caspian Agro - крупнейшей международной выставки в области сельского хозяйства - будут представлены следующие сектора: сельскохозяйственная техника, сельскохозяйственные объекты и оборудование, системы орошения, упаковка, инновационные технологии в сельском хозяйстве, животноводство и птицеводство, теплицы, корма, ветеринарное дело, растениеводство, удобрения, выращивание фруктов и овощей, переработка хлопка и электронное сельское хозяйство.
INTERFOOD AZERBAIJAN 2023
161 компания из 17 стран подтвердили свое участие в 28-й Азербайджанской Международной Выставке «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan. Помимо Азербайджана, в выставке примут участие компании из Беларуси, Германии, Франции, Ирана, Италии, Китая, Польши, России, Словакии, Словении, Таиланда, Турции, Шри-Ланки и впервые с Туниса.  Задачей InterFood Azerbaijan является презентация на рынке качественных товаров и создание прямых связей между экспонентами и посетителями.
Представленную на выставке продукцию можно разделить по следующим направлениям:
• InterFood (продукты питания)
• InterDrink (напитки)
• InterFoodTech (технологии)
• HalalFood
• “HOREX”
• “Ipack”
Эта выставка играет важную роль в обеспечении безопасности и качества пищевых продуктов. «InterFood Azerbaijan» — уникальная площадка для обмена опытом, направленная на следование технологиям производства, разработку новых методов производства, применение инноваций в отрасли, а также повышение уровня знаний и навыков людей, работающих в этой сфере, с целью предоставления потребителям высококачественную продукцию.
На выставках Caspian Agro и InterFood Azerbaijan при поддержке Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBIA) субъекты микро- и малого бизнеса, работающие в сферах пищевой промышленности и сельского хозяйства, также представят свои продукты и услуги.
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ И ДЕЛОВАЯ ПРОГРАММА
Учитывающая интересы участников и посетителей программа выставок включает интересные мероприятия и актуальные темы.
В дни выставки пройдет форум «Аграрные инновации». В рамках форума будут обсуждаться следующие темы: «Успешная аграрная политика Гейдара Алиева в развитии сельского хозяйства», «Технологии, основанные на инновационных решениях в сельском хозяйстве», «Органическое сельское хозяйство», «Цифровое сельское хозяйство» и т.п.; кроме того, в ходе сессии и панельных дискуссий, будут организованы выступления приглашенных фермеров из Нахчывана. А также состоится презентация бренда «Органик Нахичеван».
В рамках мероприятий пройдет выставка «Еда – произведение искусства» с декоративными композициями, сделанными из блюд и III Национальный кулинарный чемпионат «Золотой лидер - Золотой Юбилей», посвященный 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
ТУР ДЛЯ ФЕРМЕРОВ
Организаторы ежегодно организуют для фермеров из регионов экскурсии по выставке, в рамках которых они могут ознакомиться с последними новинками промышленности - непременным условием производства качественной продукции. В этом году в выставке «Caspian Agro» примет участие рекордное количество фермеров из многих регионов Азербайджана. Фермеры, которые примут участие в выставках в этом году, представят 40 районов страны (Агдам, Гобустан, Хызы, Гейчай, Агстафа, Габала, Кюрдамир, Уджар, Сабирабад, Тартер, Гусар, Астара, Исмаиллы, Гах, Шеки, Загаталы, Джалилабад , Билясувар, Сальян, Бейлаган, Ленкорань, Барда, Балакан, Губа, Агдаш, Саатлы, Товуз, Шамахы, Масаллы, Газах, Сиазань, Шабран, Хачмаз, Шамкир, Зардаб, Агджабеди, Евлах, Имишли, Нефтчала, Гаджигабул). В этом году на тур были приглашены фермеры из Нахчыванской Автономной Республики, и их участие в мероприятии было обеспечено со стороны организаторов.
По традиции в рамках выставки также состоятся двухсторонние бизнес-встречи (В2В), на которых представители местных и иностранных компаний смогут лицом к лицу обсудить потенциальные возможности сотрудничества. Помимо того, в рамках двусторонних деловых встреч представители частных компаний получат возможность встретиться с представителями государственных структур.
Выставки Caspian Agro и InterFood Azerbaijan — отличная возможность для специалистов отрасли представить свою продукцию и технологии, а также обменяться опытом с коллегами и привлечь новых клиентов. Международный статус выставок дает участникам возможность представить свою продукцию не только на местном, но и на внешнем рынке, получить обратную связь от потребителей и экспертов.
Таким образом, участники выставок будут иметь возможность ознакомиться с представленными новинками, проконсультироваться с квалифицированными специалистами и рассмотреть предложения других участников.
Официальную поддержку мероприятиям оказывают Министерство сельского хозяйства Азербайджанской Республики, Агентство продовольственной безопасности Азербайджанской Республики (AQTA), Агентство развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBIA), Агентство поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики (AZPROMO), Национальная конфедерация предпринимателей (работодателей) Азербайджана (ASK), Азербайджанская ассоциация промышленников продуктов питания и напитков (AQISA), Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (ФАО) и Ассоциация организаторов выставок Азербайджана (ASTA).
Организаторами выставок Caspian Agro и InterFood Azerbaijan является компания Caspian Event Organisers и ее международные партнеры. Для получения подробной информации о мероприятиях просим посетить официальные веб-страницы выставок по адресу https://caspianagro.az и https://interfood.az.