Bütün sərgini görmək üçün bir gün kifayət etmir
Təmsil etdiyim şirkət qarğıdalı, soya, günəbaxan, pambıq, şirin qarğıdalı, yonca və digər bitkilərin toxumlarının seleksiyası və istehsalı, həmçinin yerli iqlim şəraitinə uyğunlaşdırılması ilə məşğul olur.
Mən Bakıda keçirilən sərgiyə ilk dəfədir ki, qatılıram və buraya gəlməyimin məqsədi yerli bazarı öyrənmək, biznes əlaqələri qurmaq, yerli şirkət və əkinçiliklə məşğul olan fermerlərlə əməkdaşlıq qurmaq, qarşılıqı faydalı əlaqələr formalaşdırmaqdlr. “Polen” bir şirkətlər qrupudur və bizim bir neçə bölməmiz artıq Azərbaycanla aktiv əməkdaşlıq edir. Mənim əsas vəzifəm əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yeni imkanlar araşdırmaqdır. Məncə, “Caspian Agro” sərgisi bu məqsəd üçün ideal bir platformadır.
Sərgi böyük və məzmunludur, qısa müddət ərzində geniş əlaqələr qurmaq imkanı yaradır. Mənim üçün maraqlı olan şirkətlərlə tanışlığa bir gün kifayət etmədi. Buna görə də sərginin ikinci günü də buraya gəldim. Birinci gün, sözsüz ki, çox vacib iki görüşüm oldu. İkinci günün də görüş siyahısı heç də az deyil. Məncə, bu, sərginin səviyyəsinin göstəricisidir və iştirakçıların sayına və keyfiyyətinə görə nə qədər əhatəli olduğunu təsdiqləyir. Təbii ki, sərgi prosesi çox intensiv keçir. Biz bu prosesi əsasən tanışlıq və ilkin əlaqələrin qurulması üçün istifadə edirik. Düşünürəm ki, sərgidən sonra məni böyük bir analitik iş gözləyir.

Одного дня мало для изучения всей выставки
Представляемая мною компания специализируется на селекции и производстве семян кукурузы, сои, подсолнечника, хлопка, сладкой кукурузы, люцерны и др. с последующей адаптацией к местным климатическим условиям.
Я впервые посещаю выставку в Баку с очевидной целью. Мне важно изучить местный рынок, наладить деловые контакты, найти партнеров среди местных компаний и фермеров, занимающихся земледелием. Компания «Polen» — это группа компаний. И ряд наших подразделений уже активно работают с Азербайджаном. Моя задача изыскание возможностей для расширения сотрудничества. На мой взгляд, выставка Caspian Agro идеальная для этого площадка.
Выставка большая и насыщенная, позволяет наладить широкий объем контактов в кратчайший период времени. Одного дня для общения с интересующими меня компаниями мне просто не хватило. И поэтому я сюда приехал и во второй день. В первый день у меня прошли две, безусловно, важные встречи. Список встреч на второй день тоже не маленький. На мой взгляд, это показатель уровня выставки, подтверждение того, что она объемна по числу и уровню участников. Естественно, что выставочный процесс слишком напряженный. И мы используем его, прежде всего, для знакомства и налаживания предварительных контактов. Думаю, мне предстоит большая послевыставочная аналитическая работа.