Ölkədə yeni ət və süd istehsalçısı
"Shirvan Agro" şirkəti Azərbaycanda və ümumilikdə regionda ət və süd istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən ən iri kənd təsərrüfatı şirkətidir. Şamaxı rayonunda 103 hektar ərazidə yerləşən heyvandarlıq kompleksi bu il fəaliyyətə başlayacaq. Bölmə Kompleksin ətlik mal-qaranın yetişdirilməsi və bəslənməsi üzrə bölməsində 3000 baş, süd istehsalı üzrə isə 2400 baş mal-qara var. Gələcəkdə 3600 baş dana əlavə edilməsi nəzərdə tutulur ki, bu da , bu da təsərrüfatdakı ümumi heyvan sayını 9000 başa çatdıracaq. Kompleksdə süd istiqamətli Holşteyn və ətlik Şarole, Simmental, Aberdin-Angus və digər cinslər təqdim olunur.
Ərazidə ət emalı zavodu da fəaliyyət göstərir. Ət istehsalının əsasını steyklər və mal əti təşkil edir. Bu məhsulların hazırlanması üçün xüsusi ultrabənövşəyi işıqlandırmaya malik otaq inşa edilib. Kompleksdə, həmçinin Azərbaycanda ilk və ən iri karusel tipli sağım sistemi quraşdırılıb. Ümumilikdə, ildə 2 min ton ət və 25-30 min litr süd istehsalı nəzərdə tutulur. Gələcəkdə əsas məqsəd damazlıq təsərrüfatın yaradılması və onun məhsullarının bazara çıxarılmasıdır. "Shirvan Agro" şirkəti, sərgidə öz stendi ilə təmsil olunan İsrailin "Afimilk" şirkəti ilə sıx əməkdaşlıq edir. Təsərrüfat ən müasir texnoloji sistem və avadanlıqlarla təchiz olunub ki, bu da heyvanlara maksimum qulluq və gündəlik sağlamlıq nəzarətini təmin edir. Müəssisədə Şamaxı rayonunun sakinləri və xarici mütəxəssislər daxil olmaqla 200-dən çox əməkdaş çalışacaq.
Şirkətin sərgidə iştirakının əsas məqsədi "Shirvan Agro" şirkətini ölkənin yeni ət və süd istehsalçısı kimi bazarda təqdim etməkdir. Hazırda müəssisənin əsas vəzifəsi məhsulların satışını təmin etmək üçün müştəri bazası formalaşdırmaqdır. Sərgidə iştirak edən iri süd məhsulları istehsalçıları keyfiyyətli xammalla maraqlanır. Digər tərəfdən, ətin topdansatış alıcıları, ət məhsulları istehsalçıları, supermarketlər və restoranlar "Shirvan Agro" şirkətinin ət çeşidinə maraq göstərə bilərlər. Keyfiyyətli məhsulun təqdimatı, dünya təcrübəsinin və heyvandarlıq sahəsindəki müasir nailiyyətlərin öyrənilməsi, eləcə də uzunmüddətli əməkdaşlığın qurulması üçün Caspian Agro sərgisi ən uyğun platformadır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyevin "Shirvan Agro" şirkətinin stendini ziyarət etməsi bu istehsal sahəsinin ölkənin kənd təsərrüfatının inkişafında nə qədər böyük əhəmiyyətə malik olduğunu göstərir və şirkət üçün böyük məsuliyyət yaradır.

Introducing a New Meat and Dairy Producer in Azerbaijan
"Shirvan Agro" has emerged as one of the largest agricultural enterprises in both Azerbaijan and the wider region, specializing in the production of high-quality meat and dairy products. The company’s state-of-the-art livestock complex, spread across 103 hectares in Shamakhi, is set to launch operations this year. The facility includes a meat production unit with 3,000 head of cattle raised for beef, alongside a dairy section with 2,400 cows. Plans are already in place to expand the herd with an additional 3,600 calves, bringing the total livestock population to 9,000. The farm features top-tier breeds, including Holstein for dairy, and Charolais, Simmental, and Aberdeen Angus for beef production.
A fully equipped meat processing plant operates on-site, focusing on premium cuts such as steaks and marbled beef. To support this, a dedicated room with ultraviolet lighting has been constructed to meet high standards of hygiene and quality. The complex is also home to the largest rotary milking system in Azerbaijan, enabling efficient and sanitary milk collection. Annual production targets are set at 2,000 tons of beef and 25,000 to 30,000 liters of milk. Looking ahead, "Shirvan Agro" aims to establish a breeding farm to develop and distribute genetically superior livestock. The company works closely with the Israeli agritech firm "Afimilk", which is showcasing its innovations at the exhibition. The farm is outfitted with cutting-edge technologies that ensure optimal animal care and daily health monitoring. More than 200 people, including local residents of Shamakhi and international specialists, will be employed at the facility.
Shirvan Agro’s participation in the exhibition is focused on establishing its presence in the market as a new, reliable producer of meat and dairy in Azerbaijan. A key priority is building a client base for product distribution. Leading dairy producers attending the event have expressed interest in high-quality raw milk, while major meat wholesalers, food manufacturers, supermarkets, and restaurants are expected to show interest in the company’s beef products. Caspian Agro provides an ideal platform to introduce products, learn from global agricultural leaders, explore modern livestock technologies, and build long-term business partnerships.
The visit of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to the Shirvan Agro stand is a great honor and reinforces the importance of this initiative for the advancement of the country’s agricultural sector.