"Caspian Agro"-nun rekord nailiyyətləri
Mayın 17-də Bakı Ekspo Mərkəzində 17-ci Azərbaycan Beynəlxalq "Kənd Təsərrüfatı" Caspian Agro sərgisi öz işini başa çatdırıb və bu sərgi 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi "Interfood Azerbaijan" sərgisi ilə paralel keçirilib. Hər iki sərgiyə 38 ölkədən 500 iştirakçı şirkət toplanıb və minlərlə yerli və xarici ziyarətçi buraya axın edib.
Hər iki tədbirin əsas hadisəsi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun sərgilərə baş çəkməsi olub.
Dövlət başçıları sərgidə təqdim olunan sahələrin əsas istiqamətləri ilə tanış olmuş, onlara müəssisələrin potensialı və aqrar-sənaye kompleksi sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri barədə məlumat verilmişdir. Prezidentlər Əliyev və Lukaşenko Belarus və Azərbaycanın ekspozisiyalarına xüsusi diqqət yetiriblər. Caspian Agro çərçivəsində Belarus istehsalçıları 54 milyon dollarlıq saziş və müqavilə imzalamışlar. Belarus artıq ardı-ardına beşinci ildir ki, burada öz məhsullarını sərgiləyir. Azərbaycan paytaxtına 40-dan çox Belarus şirkəti gəlib. Sərgi Mərkəzinin açıq meydançasında prezidentlərə Belarus texnikası, eləcə də birgə istehsal olunan traktorlar təqdim olunub.
Tədbirin miqyası iştirakçıların sayının artması ilə xarakterizə olunur. Bu il rekord sayda iştirakçı ilə sərgilər Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mövcud pavilyonlarını və açıq meydançasını əhatə edib. Burada ilk dəfə olaraq müasir infrastruktur və stendlərinin dizaynı ilə fərqlənən dördüncü ekspozisiya zalı istifadəyə verilib. Bu, ziyarətçi axınının artmasına imkan vermiş, eyni zamanda işgüzar əlaqələrin sayının artımıdır. Ümumilikdə 15 dövlət öz milli pavilyonlarını açıb. Ümumiyyətlə, sərgilərdə Kənd təsərrüfatı və qida sənayesi məhsulları Əfqanıstan, Almaniya, Gürcüstan, İndoneziya, İtaliya, Koreya, Niderland Krallığı, Polşa, Belarus Respublikası, Şri-Lanka və Özbəkistanın milli qrupları tərəfindən təmsil olunub.
Dəvət olunmuş qonaqların və kənd təsərrüfatı sahəsinin mütəxəssislərinin fikrincə, Caspian Agro sərgisinin kənd təsərrüfatı texnikası və avadanlıqları, suvarma sistemləri, kənd təsərrüfatında innovativ texnologiyalar, heyvandarlıq və quşçuluq, istixana təsərrüfatı, yem istehsalı, bitkiçilik, gübrələmə, meyvə-tərəvəzçilik bölmələrinə xüsusi maraq olmuşdur.
Sərginin təqdimat zonasında "davamlı kənd iqtisadiyyatının inkişafı", "kənd iqtisadiyyatında dayanıqlı su ehtiyatlarının idarə edilməsinə innovativ yanaşmalar", "kənd iqtisadiyyatında rəqəmsal biliklərin artırılması" mövzularının müzakirə olunduğu "Beynəlxalq Aqrar İnnovasiyalar Forumu" keçirilib.
Ənənəvi olaraq sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçirilib. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə görüşüblər. Sərginin təqdimat zonasında "Beynəlxalq Aqrar İnnovasiyalar Forumu" təşkil olunub.
Fermerlərin növbəti illik turu Azərbaycanın hər yerindən beş yüzdən çox özəl fermer yığıb. Təcrübəli fermerlər və heyvandarlar yeni texnologiyalarla maraqla tanış olmuş, təqdim olunan texnikaya, müasir innovasiyalara böyük maraq göstərmişlər.
Sərgi proqramı çərçivəsində hər il mütəmadi olaraq keçirilən "Qızıl Şah" Milli kulinariya çempionatı keçirilib. İki yüzdən çox aşpaz ət, balıq, quş əti, restoran desertləri hazırlamaqda, eləcə də sənət dərsləri və digər kateqoriyalarda yarışmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi "Caspian Agro" sərgisinin keçirilməsinə təşkilati dəstək göstərir. Sərgilər Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (AZTA) tərəfindən də fəal şəkildə dəstəklənir.
"Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgilərinin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" şirkəti, eləcə də onun tərəfdaşları "Caspian Event Management" və "ICA Events"dir.

Record achievements of Caspian Agro
On May 17, the 17th Azerbaijan International Agriculture Exhibition “Caspian Agro”, which was held in parallel with the 29th Azerbaijan International Food Industry Exhibition “InterFood Azerbaijan”, completed its work at the Baku Expo Center. Both exhibitions brought together 500 participating companies from 38 countries and attracted thousands of local and international visitors.
The main event of both gatherings was the visit of Azerbaijani President Ilham Aliyev and Belarusian President Alexander Lukashenko to exhibitions.
The heads of state acquainted themselves with the main directions of the presented industries, were informed about the potential of enterprises and promising areas of cooperation in the field of agro-industrial complex. Presidents Aliyev and Lukashenko paid special attention to the expositions of Belarus and Azerbaijan. Within the framework of Caspian Agro, Belarusian producers signed agreements and contracts worth $54 million. Belarus has been presenting its products here for the fifth year in a row. Over 40 Belarusian companies have arrived in the Azerbaijani capital. At the open area of the exhibition center, the presidents were presented with Belarusian equipment, as well as tractors of joint production.
The scale of the event is underlined by the growth of the number of exhibitors. This year, exhibitions with a record number of participants covered all available pavilions and the outdoor area of the Baku Expo Center. For the first time, the fourth exhibition hall was opened for use here, which is characterized by modern infrastructure and the design of the stands deployed here. This allowed to increase the influx of visitors, while at the same time the number of business contacts increased. In total, 15 states have opened their national pavilions. In general, agricultural and food industry products are represented at exhibitions by national groups of Afghanistan, Germany, Georgia, Indonesia, Italy, Korea, the Kingdom of the Netherlands, Poland, the Republic of Belarus, Sri Lanka and Uzbekistan.
According to the invited guests and specialists of the agro-industry, the sections of the Caspian Agro exhibition exhibiting agricultural machinery and equipment, irrigation systems, innovative technologies in agriculture, livestock and poultry farming, greenhouses, feed production, crop production, fertilizers, fruit and vegetable growing were of particular interest.
The International Forum of Agricultural Innovations was held in the presentation area of the exhibition, where the topics "development of a sustainable rural economy", "Innovative approaches to sustainable water resources management in the rural economy", "Increasing digital knowledge in the rural economy" were discussed.
Traditionally, bilateral business meetings (B2B and B2G) were held within the framework of the exhibitions. Here, representatives of local and foreign companies met with representatives of government agencies. The International Forum of Agricultural Innovations was organized in the presentation area of the exhibition.
The next annual farmers' tour brought together over five hundred individual farmers from all over Azerbaijan. Experienced farmers and livestock breeders got acquainted with new technologies with interest, paid great attention to the presented equipment and modern innovations.
As part of the exhibition program, the traditional annual National Culinary Championship "Golden Shah" was held. More than two hundred chefs competed in the preparation of meat, fish, poultry dishes, restaurant desserts, as well as in art classes and other categories.
The Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan provides organizational support for the holding of the Caspian Agro exhibition. The exhibitions are also actively supported by the Association of Exhibition Organizers of Azerbaijan (AZTA).
The organizers of the exhibitions "Caspian Agro" and "InterFood Azerbaijan" are the company "Caspian Event Organizers", as well as its partners "Caspian Event Management" and "ICA Events".