"Caspian Agro"-nun rekord nailiyyətləri
Mayın 17-də Bakı Ekspo Mərkəzində 17-ci Azərbaycan Beynəlxalq "Kənd Təsərrüfatı" Caspian Agro sərgisi öz işini başa çatdırıb və bu sərgi 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi "Interfood Azerbaijan" sərgisi ilə paralel keçirilib. Hər iki sərgiyə 38 ölkədən 500 iştirakçı şirkət toplanıb və minlərlə yerli və xarici ziyarətçi buraya axın edib.
Hər iki tədbirin əsas hadisəsi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun sərgilərə baş çəkməsi olub.
Dövlət başçıları sərgidə təqdim olunan sahələrin əsas istiqamətləri ilə tanış olmuş, onlara müəssisələrin potensialı və aqrar-sənaye kompleksi sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri barədə məlumat verilmişdir. Prezidentlər Əliyev və Lukaşenko Belarus və Azərbaycanın ekspozisiyalarına xüsusi diqqət yetiriblər. Caspian Agro çərçivəsində Belarus istehsalçıları 54 milyon dollarlıq saziş və müqavilə imzalamışlar. Belarus artıq ardı-ardına beşinci ildir ki, burada öz məhsullarını sərgiləyir. Azərbaycan paytaxtına 40-dan çox Belarus şirkəti gəlib. Sərgi Mərkəzinin açıq meydançasında prezidentlərə Belarus texnikası, eləcə də birgə istehsal olunan traktorlar təqdim olunub.
Tədbirin miqyası iştirakçıların sayının artması ilə xarakterizə olunur. Bu il rekord sayda iştirakçı ilə sərgilər Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mövcud pavilyonlarını və açıq meydançasını əhatə edib. Burada ilk dəfə olaraq müasir infrastruktur və stendlərinin dizaynı ilə fərqlənən dördüncü ekspozisiya zalı istifadəyə verilib. Bu, ziyarətçi axınının artmasına imkan vermiş, eyni zamanda işgüzar əlaqələrin sayının artımıdır. Ümumilikdə 15 dövlət öz milli pavilyonlarını açıb. Ümumiyyətlə, sərgilərdə Kənd təsərrüfatı və qida sənayesi məhsulları Əfqanıstan, Almaniya, Gürcüstan, İndoneziya, İtaliya, Koreya, Niderland Krallığı, Polşa, Belarus Respublikası, Şri-Lanka və Özbəkistanın milli qrupları tərəfindən təmsil olunub.
Dəvət olunmuş qonaqların və kənd təsərrüfatı sahəsinin mütəxəssislərinin fikrincə, Caspian Agro sərgisinin kənd təsərrüfatı texnikası və avadanlıqları, suvarma sistemləri, kənd təsərrüfatında innovativ texnologiyalar, heyvandarlıq və quşçuluq, istixana təsərrüfatı, yem istehsalı, bitkiçilik, gübrələmə, meyvə-tərəvəzçilik bölmələrinə xüsusi maraq olmuşdur.
Sərginin təqdimat zonasında "davamlı kənd iqtisadiyyatının inkişafı", "kənd iqtisadiyyatında dayanıqlı su ehtiyatlarının idarə edilməsinə innovativ yanaşmalar", "kənd iqtisadiyyatında rəqəmsal biliklərin artırılması" mövzularının müzakirə olunduğu "Beynəlxalq Aqrar İnnovasiyalar Forumu" keçirilib.
Ənənəvi olaraq sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçirilib. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə görüşüblər. Sərginin təqdimat zonasında "Beynəlxalq Aqrar İnnovasiyalar Forumu" təşkil olunub.
Fermerlərin növbəti illik turu Azərbaycanın hər yerindən beş yüzdən çox özəl fermer yığıb. Təcrübəli fermerlər və heyvandarlar yeni texnologiyalarla maraqla tanış olmuş, təqdim olunan texnikaya, müasir innovasiyalara böyük maraq göstərmişlər.
Sərgi proqramı çərçivəsində hər il mütəmadi olaraq keçirilən "Qızıl Şah" Milli kulinariya çempionatı keçirilib. İki yüzdən çox aşpaz ət, balıq, quş əti, restoran desertləri hazırlamaqda, eləcə də sənət dərsləri və digər kateqoriyalarda yarışmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi "Caspian Agro" sərgisinin keçirilməsinə təşkilati dəstək göstərir. Sərgilər Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (AZTA) tərəfindən də fəal şəkildə dəstəklənir.
"Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgilərinin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" şirkəti, eləcə də onun tərəfdaşları "Caspian Event Management" və "ICA Events"dir.

Рекордные достижения «Caspian Agro»
17 мая в Баку Экспо Центр завершила свою работу 17-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro, которая проходила параллельно с 29-й Азербайджанской Международной Выставкой «Пищевая Промышленность» «InterFood Azerbaijan». Обе выставки собрали 500 компаний-участниц из 38 стран и привлекли тысячи местных и зарубежных посетителей.
Главным событием обеих мероприятий стало посещение выставок президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом Беларуси Александром Лукашенко.
Главы государств ознакомились с основными направлениями представленных отраслей, были проинформированы о потенциале предприятий и перспективных направлениях сотрудничества в сфере агропромышленного комплекса. Особое внимание президенты Алиев и Лукашенко уделили экспозициям Беларуси и Азербайджана. В рамках Caspian Agro белорусские производители подписали соглашения и контракты на $54 млн. Беларусь представляет здесь свою продукцию уже пятый год подряд. В азербайджанскую столицу приехали свыше 40 белорусских компаний. На открытой площадке выставочного центра президентам представили белорусскую технику, а также трактора совместного производства.
Масштабность мероприятия подчеркнута ростом экспонентов. В этом году выставки с рекордным числом участников охватили все доступные павильоны и открытую площадку Баку Экспо Центра. Впервые здесь открылся для использования четвертый экспозиционный зал, который характеризуется современной инфраструктурой и дизайном развернутых здесь стендов. Это позволило увеличить приток посетителей, одновременно выросло количество деловых контактов. Всего же свои национальные павильоны открыли 15 государств. В целом, на выставках продукция сельского хозяйства и пищевой промышленности представлена национальными группами Афганистана, Германии, Грузии, Индонезии, Италии, Кореи, Королевства Нидерландов, Польши, Республики Беларусь, Шри-Ланки и Узбекистана.
По мнению приглашенных гостей и специалистов агропрома, особый интерес представляли разделы выставки Caspian Agro, экспонирующие сельскохозяйственную технику и оборудование, ирригационные системы, инновационные технологии в сельском хозяйстве, животноводство и птицеводство, тепличное хозяйство, кормопроизводство, растениеводство, удобрения, плодоовощеводство.
В презентационной зоне выставки состоялся «Международный Форум Аграрных Инноваций», на котором обсуждались темы «Развитие устойчивой сельской экономики», «Инновационные подходы к устойчивому управлению водными ресурсами в сельской экономике», «Повышение цифровых знаний в сельской экономике».
Традиционно в рамках выставок прошли двусторонние деловые встречи (В2В и B2G). Здесь представители местных и иностранных компаний встретилися с представителями государственных учреждений. В презентационной зоне выставки был организован «Международный Форум Аграрных Инноваций».
Очередной ежегодный тур фермеров собрал свыше пятисот частных аграриев из всех уголков Азербайджана. Опытные земледельцы и животноводы с интересом знакомились с новыми технологиями, большое внимание уделили представленной технике, современным инновациям.
В рамках программы выставок состоялся Национальный кулинарный чемпионат «Золотой Шах», который регулярно проводится каждый год. Более двухсот поваров соревновались в приготовлении блюд из мяса, рыбы, птицы, ресторанных десертов, а также в арт-классах и других категориях.
Министерство Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики оказывает организационную поддержку в проведении выставки «Caspian Agro». Выставки также активно поддерживаются Ассоциацией Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).