“Caspian Agro” və “Interfood Azerbaijan” sərgiləri 2024-cü ilin may ayında baş tutacaq
2024-cü ilin may ayında Bakı şəhəri ölkənin qeyri-neft sektorunda prioritet sahələrdən olan kənd təsərrüfatı və qida sənayesi üzrə beynəlxalq sərgilərə ev sahibliyi edəcək. Sayca 17-ci olan Azərbaycan Beynəlxalq Kənd təsərrüfatı “Caspian Agro” və 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgiləri 15-17 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcəkdir.
Sərgilərdə əhatə olunan sənaye sahələrinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir. Uzun illərdir ki, “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 2023-cü ildə də Bakı Ekspo Mərkəzdə sərgi ekspozisiyaları və iştirakçıları ilə tanış olub. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən sərgilərə göstərilən xüsusi diqqət, ölkə başçısının sərgini ziyarət etməsi kənd təsərrüfatı və qida sənayesinin inkişafına və bu sahədə biznes əlaqələrinin genişləndirilməsinə əlavə təkan vermişdir.
Sərgilərin çoxsaylı dövlət qurumları tərəfindən dəstəklənməsi və hər il ziyarət edilməsi də bu sərginin ölkəmiz və bütövlükdə region üçün böyük əhəmiyyətindən xəbər verir. Qeyd etmək lazımdır ki, “Caspian Agro” sərgisində Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi də fəal iştirak edir və tədbiri yaxından dəstəkləyir.
2023-cü ildə rekord sayda iştirakçı auditoriyasına sahib olmuş sərgi Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mümkün pavilyonlarını və açıq sahəsini əhatə etmişdir. Bu uğurun davamı olaraq, 2024-cü ildə də müxtəlif ölkələrdən çoxsaylı şirkətlərin sərgilərə qatılması nəzərdə tutulur. Hazırda Bakı Ekspo Mərkəzinin həm açıq, həm də qapalı sahələrinin əksər hissəsi sərgi iştirakçıları tərəfindən tutulmuşdur.
“Caspian Agro” regionun ən böyük kənd təsərrüfatı sərgisidir. Aqrar-sənaye sektoru iqtisadiyyatın sürətlə inkişaf edən və böyük perspektivləri olan sahəsidir. Sərgi yenidən kənd təsərrüfatı sənayesinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, o cümlədən idxalçılar, ixracatçılar, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribütorları, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələri, həmçinin fermerlər də daxil olmaqla minlərlə peşəkar ziyarətçi auditoriyasını bir araya toplayacaq. Sərgi iştirakçıları arasında Azərbaycanla yanaşı ABŞ, Almaniya, Belarus, Belçika, Cənubi Koreya, Çexiya, Çin, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, İsrail, İtaliya, Latviya, Niderland, Rusiya Federasiyası, Serbiya,Türkiyə və şirkətləri yer alacaq.
Üç gün davam edəcək “Caspian Agro”nun əsas bölmələrinə kənd təsərrüfatı texnikası, kənd təsərrüfatı obyektləri və avadanlıqları, suvarma sistemi, qablaşdırma, kənd təsərrüfatında innovasiya texnologiyaları, heyvandarlıq və quşçuluq, istixana, yemlər, baytarlıq, bitkiçilik, gübrə, meyvə və tərəvəzlərin yetişdirilməsi daxildir.
“Caspian Agro” ilə paralel olaraq, Xəzər regionunda qida sənayesi nümayəndələrinin əsas görüş yeri olan 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi “InterFood Azerbaijan” təşkil ediləcək. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Belarus, Çin, Hindistan, İran, İtaliya, Polşa, Rusiya Federasiyası, Şri-Lanka, Tayland, Türkmənistan, Türkiyə və Venesueladan olan şirkətlər təmsil olunacaq. “InterFood Azerbaijan” − sərgi iştirakçılarının öz məhsullarının real satışını həyata keçirdikləri, öz şirkətləri üçün distribütorlar və
nümayəndələr tapdıqları fürsət məkanıdır. Vahid platformada dondurulmuş qidalar və yarımfabrikatlar, qənnadı və un məhsulları, konservləşdirilmiş qidalar, ət məmulatları, süd məmulatları, meyvə-tərəvəzlər, yağ məhsulları, şirələr, çay, sağlam qidalar, eləcə də meyvə-tərəvəz emalı üçün avadanlıqlar, paketlər və bir sıra digər məhsullar təqdim olunacaq.
Ənənəvi olaraq, sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər. Bundan əlavə, ikitərəfli işgüzar görüşlər çərçivəsində özəl şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə görüş imkanı əldə edəcəklər.
2024-cü ildə keçiriləcək sərgidə ilk dəfə olaraq “Agro Hackathon” müsabiqəsi keçiriləcəkdir. Sözügedən müsabiqədə proqram tərtibatçıları, interfeys dizaynerləri və kompüter proqramçılarından təşkil olunan komandalar bir araya gələrək kənd təsərrüfatı sahəsinə aid texnoloji həllər tapacaq və yeni layihələr ərsəyə gətirəcəklər. Qalib komandalar pul mükafatı və digər qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqlar.
Bundan başqa, sərgilərdə ətraf mühitə zərərli təsirlərin ixtisar olunması istiqamətində səmərəli yolların axtarışı baxımından kənd təsərrüfatının dayanıqlı intensivləşdirilməsi və iqlim dəyişikliyi (Sustainable Agriculture and Climate Change) konsepsiyası özəlliklə vurğulanacaqdır. Bu konsepsiya aqrar sahədə məhsul istehsalının artırılması və eyni vaxtda ekologiyanın qorunması arasında tarazlığın yaradılmasına yönəldilib. Kənd təsərrüfatının dayanıqlı intensivləşdirilməsi və iqlim dəyişikliyi konsepsiyası sərginin loqosunda da öz əksini tapmışdır.
Sərgilərin tədbirlər proqramı çərçivəsində hər il mütəmadi olaraq keçirilən "Qızıl Şah" Milli Kulinariya Çempionatı baş tutacaq. 2024-cü ildə ilk dəfə olaraq, bu çempionat çərçivəsində “Beynəlxalq Kulinariya Çempionatı” təşkil olunacaq və bu yarışmada 7 müxtəlif ölkədən kulinarlar, eləcə də 15 ölkədən beynəlxalq hakimlər iştirak edəcəklər. Bundan başqa, sərginin təqdimat zonasında “Beynəlxalq Aqrar İnnovasiyalar Forumu” təşkil olunacaqdır. Forumda "Dayanıqlı kənd təsərrüfatının inkişafı iqlim dəyişikliyində", "Kənd təsərrüfatında davamlı su idarəetməsi üçün innovativ yanaşmalar", "Kənd təsərrüfatında rəqəmsal biliklərin artırılması" və digər mövzular müzakirə olunacaq.
Sərgilərin rəsmi dəstəkçiləri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA), Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA) və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatıdır (FAO).
“Caspian Agro” sərgisinin sponsoru “traktor.az” və “Rostselmash” şirkətləridir.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Eyni zamanda, sərgilər Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı https://caspianagro.az və https://interfood.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.

The exhibitions Caspian Agro and InterFood Azerbaijan to be held in May 2024
Particular attention is given by the state to the industries included in the exhibitions. President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, after years of visiting Caspian Agro and InterFood Azerbaijan exhibitions, got acquainted with the exhibition expositions and participants at Baku Expo Center in 2023, as well. The state administration’s special attention to the exhibitions, and the president’s visits further fueled the growth of the food and agriculture industries as well as business ties in this sector.
Support of exhibitions by numerous government agencies and annual visits also demonstrates this exhibition’s considerable significance for our nation and the region as a whole. It is noteworthy that the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan is a strong supporter of the Caspian Agro exhibition and actively participates in it.
The exhibition in 2023 took up every available pavilion and open area in Baku Expo Centre, drawing in a record number of visitors. Following on from this success, a large number of international businesses are anticipated to take part in exhibitions in 2024, too. Currently, most of the open and closed areas of the Baku Expo Center are occupied by the exhibition participants.
Caspian Agro is the largest agricultural exhibition of the region. The agro-industrial sector is a rapidly developing and promising sector of the economy. The exhibition will once again bring together the leading figures in the agricultural industry, local and international experts, including importers, exporters, distributors of agricultural products, wholesale and retail trade representatives, as well as an audience of thousands of professional visitors, including farmers. Alongside with Azerbaijan, companies from the Belarus, Belgium, China, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Israel, Italy, Latvia, South Korea, Serbia, the Czech Republic, the Netherlands, the Russian Federation, Türkiye and USA will be among the participants of the exhibition.
The main sections of Caspian Agro, which will last three days, include agricultural machinery, agricultural facilities and equipment, irrigation system, packaging, innovative technologies in agriculture, livestock and poultry, greenhouse, feeds, veterinary, plant breeding, fertilizer, fruit and vegetable growing.
29th Azerbaijan International Food Industry Exhibition InterFood Azerbaijan, which serves as primary gathering spot for food industry representatives of the Caspian region, will be organized simultaneously with Caspian Agro. Alongside with Azerbaijan, companies from Belarus, China, India, Iran, Italy, Poland, Sri Lanka, Tailand, the Russian Federation, Turkmenistan, Türkiye, and Venezuela will be represented at the exhibition.
InterFood Azerbaijan is the venue where exhibition participants conduct actual product sales and discover distributors and ambassadors for their brands. The unified platform will present frozen foods and semi-finished products, confectionery and flour products, canned foods, meat products, dairy products, fruit and vegetables, butter products, juices, tea, healthy foods, as well as equipment for fruit and vegetable processing, packages and a number of other products.
Traditionally, bilateral business meetings (B2B and B2G) will be held as part of the exhibitions. Here, representatives of international and local businesses will be able to speak face-to-face about potential cooperation and methods of future partnerships. Additionally, representatives of private companies will have the chance to engage with representatives of state agencies within the context of bilateral business discussions.
For the first time, the exhibition to be held in 2024 will cover the Agro Hackathon competition. Teams of computer programmers, interface designers, and software developers will collaborate to find agricultural technology solutions and build new projects in the aforementioned competition. The winners will be awarded with cash and other valuable prizes.
Furthermore, a special emphasis on the concept of Sustainable Agriculture and Climate Change will be placed on finding practical solutions to lessen adverse environmental effects. This concept is aimed at creating a balance between increasing agricultural production and simultaneously protecting the environment. The concept of sustainable intensification of agriculture and climate change is also reflected in the logo of the exhibition.
The Gızıl Shah National Culinary Championship, which is held annually, is one of the events scheduled for the exhibitions. In 2024, for the first time, the International Culinary Championship will be organized as part of this championship, and will feature chefs from 7 different countries, as well as international judges from 15 countries. In addition, the International Forum on Agricultural Innovations will also take place in the exhibition's presentation area. "Sustainable agricultural development in climat change"", "Innovative approaches to sustainable water management in agriculture", "Increasing digital knowledge in agriculture" and other topics will be discussed at the forum.
As a result, the attendees of the exhibitions will have the opportunity to get acquainted with innovations, consult with qualified specialists and evaluate offers from various exhibitors.
The official supporters of the exhibitions are the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AQTA), the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBİA), the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA), Azerbaijan Food and Beverage Industry Association (AQİSA), and the Food and Agriculture Organization of the UN (FAO).
Sponsors of Caspian Agro exhibition are traktor.az and Rostselmash companies.
Detailed information about the exhibitions can be obtained from the official websites https://caspianagro.az and https://interfood.az.