“Caspian Agro” 2025 və “Interfood Azerbaijan” 2025 sərgilərinin mətbuat konfransı baş tutdu
6 may tarixində “Hilton Baku” otelində Xəzər regioununun kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sahəsində mühüm tədbirləri - 18-ci olan Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 30-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgilərinə həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib.
Mətbuat konfransına kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndələri, eləcə də tədbirin təşkilat komitəsinin üzvləri qatılıb.
Konfransda Azərbaycan “Caspian Event Organisers” şirkətinin İcraçı direktoru Bəhruz Hidayətzadə, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktor müavini Toğrul Qafarbəyli, “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin layihə rəhbəri Zarina Məmmədova, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin Texnoloji transfer və innovasiya şöbəsinin müdiri Nərmin Kərimli və "Azərbaycan Kulinariya Mütəxəsissləri Assosiasiyası"nın İcraçı direktoru Fərhad Aşurbəyli çıxış edib. Onlar 13-16 may tarixlərində keçiriləcək sərgilər haqqında ətraflı məlumat təqdim edərək, jurnalistlərin suallarını cavablandırıblar.
Artıq milli brendə çevrilmiş Xəzər regionunun ən böyük 18-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 30-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcəkdir.
Sərgilərin daimi iştirakçısı olan “Prior Leasing ASC” şirkəti “Caspian Agro” sərgisinin qeydiyyat sponsoru qismində çıxış edir.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onun beynəlxalq tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı www.caspianagro.az və wwww.interfood.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.

The press conference of Caspian Agro and InterFood Azerbaijan was held
On May 6, a press conference was held at Hilton Baku Hotel dedicated to the 18th Azerbaijan International Agriculture Exhibition - Caspian Agro, and the 30th Anniversary Azerbaijan International Food Industry Exhibition - InterFood Azerbaijan, which are one of the significant events in the field of agriculture and the food industry.
The press conference was attended by representatives of the mass media, officials from the Ministry of Agriculture, as well as members of the event’s organising committee.
At the conference, speeches were delivered by Bahruz Hidayatzade, Executive Director of Caspian Event Organisers, Togrul Gafarbeyli, Deputy Director of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture, Zarina Mamedova, projector director of the Caspian Agro and InterFood Azerbaijan exhibitions, Narmin Karimli, head of the Technology Transfer and Innovation Department of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture, and Farhad Ashurbeyli, Executive Director Azerbaijan Culinary Specialists Association. They provided detailed information about the exhibitions to be held from 13 to 16 May and answered questions from journalists.
The largest events of the Caspian region — the 18th Caspian Agro and the 30th InterFood Azerbaijan Exhibitions, which have been established as national brands, will take place at the Baku Expo Centre.
These events are organised with the support of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. The exhibitions also receive active support from the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AQTA), the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) of the Republic of Azerbaijan, the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organisations of the Republic of Azerbaijan (ASK), Azerbaijan Food and Beverage Industrialists Association (AFBIA), Food and Agriculture Organisation of the United Nations (FAO), and Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA).
Prior Leasing ASC will serve as the registration sponsor for this exhibition.
The organisers of the Caspian Agro and InterFood Azerbaijan exhibitions are the Caspian Event Organisers company, as well as its partners Caspian Event Management and ICA Events.
For detailed information about the exhibitions, please visit the official websites www.caspianagro.az and www.interfood.az.