Green Automation şirkətindən yaşıl bitkilərin yetişdirilməsi sistemləri
Finlandiya mühəndislik şirkəti olaraq, biz göyərtimüxtəlif yaşıl bitkilərin yetişdirilməsi üçün xətlərin layihələndirilməsitikintisi ilə məşğuluq. Bu, istixana sahəsinin çox dar bir istiqamətidir və bu gün biz bu sahədə dünyanın aparıcı şirkətiyik.
Biz dünyanın bir çox ölkəsində əsasən satış bazarlarımızın yerləşdiyi ABŞ, Kanada, Avropa ölkələrində keçirilən bir çox beynəlxalq sərgilərdə iştirak edirik. Hər il yeni ölkələr seçirik ki, məhsullarımızı orada tanıda bilək. Bu il həmin ölkələr Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkiyədir. Qlobal bazarı daha dərindən anlamaq üçün bu cür peşəkar sərgilərdə iştirakımız vacibdir. Məhz bu səbəbdən biz bu gün Bakıda, “Caspian Agro” sərgisindəyik.
Sərgidə əlaqə qurduğumuz şəxslərlə ünsiyyət və ilkin bazar monitorinqi göstərdi ki, Azərbaycanda bizim texnologiyalara bənzər sistemlər mövcud deyil. Bu isə bizə göyərti və yaşıl bitkilərin yetişdirilməsi texnologiyalarını ölkədə tətbiq edən ilk şirkət olmaq imkanı yaradır. “Green Automation” şirkəti iki növ yetişdirmə sistemi təklif edir: biri doğranmış kiçik yarpaqların istehsalı üçün optimallaşdırılıb, digəri isə bütöv göyərti istehsalı üçün nəzərdə tutulub. Yetişdirmə sistemləri yüksək səviyyədə avtomatlaşdırılıb və kommersiya məqsədli hidropon üsulla bitki yetişdirilməsi üçün nəzərdə tutulmuşdur. Bu sistemlər istixanada maksimum effektivliyi təmin edəcək şəkildə layihələndirilib, bütün yetişdirmə prosesi insan müdaxiləsi olmadan həyata keçirilir. Bu da investorlar üçün çox tez qaytarılan sərmayə və 30-40 faiz həcmində gəlir təmin edir.
Ümumilikdə, “Caspian Agro” sərgisi bizdə çox müsbət təəssürat yaratdı. Burada kənd təsərrüfatı və qida sənayesinin demək olar ki, bütün sahələri təmsil olunub. Azərbaycan kimi kiçik bir ölkə üçün bu sərgi həm iştirak edən şirkətlərin səviyyəsinə, həm də peşəkar və maraqlı ziyarətçilərin sayına görə çox yüksək səviyyədə təşkil olunub. Şəxsi fikrimcə, sərgi zonalarının sahələr üzrə strukturlaşdırılması, xüsusən də bitkiçilik sektorunun ayrıca bölmə kimi ayrılması daha yüksək nəticə verə bilər.

Системы выращивания зелени от Green Automation
Финская инжениринговая компания занимается проектированием и строительством линий по выращиванию салата и зелени. Это очень узкий сегмент в тепличной области и на сегодняшний день мы являемся ведущей компанией в этом сегменте в мире.
Мы участвуем во многих выставках по всему миру, в основном в странах, где находятся наши основные рынки сбыта – США, Канада, страны Европы. При этом каждый год мы выбираем новые страны, чтобы попробовать продвинуть нашу продукцию на них. В этом году это три страны: Азербайджан, Казахстан и Турция. Нам для понимания глобального рынка необходимо присутствие на такого рода профессиональных выставках. Вот поэтому мы сегодня в Баку, на Caspian Agro.
Общение на выставке и предварительный мониторинг рынка показал, что технологий, подобных нашим, в Азербайджане нет, что обеспечивает нам возможности стать пионерами по внедрению технологий выращивания салата и зелени в стране. Компания Green Automation предлагает две системы выращивания: одна оптимизирована для производства срезанных молодых листьев, а другая — для производства салата. Системы выращивания
высокоавтоматизированы и разработаны для коммерческого гидропонного производства. Системы выращивания спроектированы таким образом, чтобы обеспечить максимальную эффективность в теплице, позволяя завершить весь цикл выращивания без участия человека. Инвесторам это гарантирует очень быструю окупаемость и маржинальность в 30-40 процентов.
В целом выставка Caspian Agro произвела очень хорошее впечатление. На ней представлены практически все отрасли сельского хозяйства и пищевой промышленности.
Для такой небольшой страны, как Азербайджан, выставка выглядит очень достойно, и по уровню представленных компаний, и по потоку профессиональных и заинтересованных посетителей. Мое личное мнение, что структурирование выставочных площадей по отраслям и, в частности, выделение сектора растениеводство, могло бы успешно способствовать более высокому результату.