Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən festivalda İmişli, Saatlı, Sabirabad, Beyləqan və Biləsuvar rayonlarından olan fermerlər iştirak ediblər. Festivalda müxtəlif kənd təsərrüfatı məhsulları, texnika və avadanlıqlar sərgilənib. Fermerlər toxum, gübrə və pestisidlər, müasir suvarma texnologiyaları və kənd təsərrüfatı texnikaları ilə tanış olub, onların tətbiqi barədə ətraflı məlumat əldə ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İmişli Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elçin Rzayev belə tədbirlərin regionlarda kənd təsərrüfatının inkişafına, fermerlərin maariflənməsinə və yeni texnologiyaların tətbiqinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov Aqrar Biznes Festivallarının kənd təsərrüfatında müasir texnologiya və innovasiyaların fermerlərə çatdırılması, eləcə də fermerlər və təchizatçı şirkətlər arasında əlaqələrin gücləndirilməsi baxımından mühüm platforma olduğunu vurğulayıb. Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin sədri Yalçın Camalov dövlətin kənd təsərrüfatı sektoruna göstərdiyi dəstək, xüsusilə də güzəştli kreditlər və digər maliyyə mexanizmləri barədə danışıb. O, fermerlərin bu imkanlardan səmərəli istifadə etmələrinin vacibliyini qeyd edib.
Festival çərçivəsində kənd təsərrüfatına dair müxtəlif xidmətlərin təklifi və məhsulların nümayişi ilə yanaşı, regionlarda sahibkarlığın inkişafına dəstək, eləcə də fermerlərin maliyyə savadlılığının artırılması, güzəştli kreditlərin verilməsi ilə bağlı məlumatlandırma məqsədilə kredit yarmarkası keçirilib. Yarmarkada iştirak edən 10-a yaxın bank və bank olmayan kredit təşkilatının mütəxəssisləri potensial müştərilərinə kreditlərin verilməsi ilə bağlı məsləhət və tövsiyələr verib.
Bandan başqa, tədbir çərçivəsində “Dövlətin maliyyə mexanizmləri” mövzusunda panel müzakirə keçirilib. Müzakirədə Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi, Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, Aqrar Sığorta Fondu, banklar və kredit təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər. Panel müzakirələr zamanı fermerlərə güzəştli kreditlər, kənd təsərrüfatına dövlət dəstəyi və digər maliyyə mexanizmləri barədə məlumat verilib, fermerlərin sualları cavablandırılıb, aqrar təyinatlı kredit almaq üçün müraciət edənlərə texniki dəstək göstərilib. Festival çərçivəsində fermerlər və sahibkarlarla bank və kredit təşkilatlarının nümayəndələri arasında görüşlər olub, potensial əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, cari ildən Aqrar Biznes Festivalları ölkənin aparıcı banklarının tərəfdaşlığı ilə təşkil olunur.

Agrarian Business Festival was held in Imishli
This year, the first Agrarian Business Festival was held in Imishli. Organised by the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture, the festival brought together farmers from the regions of Imishli, Saatly, Sabirabad, Beylagan, and Bilasuvar. Various agricultural products, machinery, and equipment were showcased at the event. Farmers were introduced to seeds, fertilisers, pesticides, modern irrigation technologies, and agricultural machinery, receiving detailed information on their application.
Opening the event, the head of the Imishli District Executive Authority, Elchin Rzayev, emphasised that such events significantly contribute to the development of agriculture in the regions, the education of farmers, and the introduction of new technologies. The Director of the Agrarian Innovation Center, Anar Jafarov, noted that agribusiness festivals are an important platform for conveying modern technologies and innovations in agriculture to farmers, as well as for strengthening ties between farmers and suppliers. The Chairman of the Agro Credit and Development Agency, Yalchin Jamalov, spoke about state support for the agricultural sector, especially preferential loans and other financial mechanisms, highlighting the importance of effective use of these opportunities by farmers.
As part of the festival, in addition to offering various agricultural services and showcasing products, a credit fair was held to support the development of entrepreneurship in the regions, increase farmers' financial literacy, and inform them about the provision of preferential loans. Specialists from about 10 banks and non-bank credit organisations participating in the fair provided potential clients with consultations and recommendations on lending issues.
Furthermore, a panel discussion on "State Financial Mechanisms" was held as part of the event. Representatives of the Agro Credit and Development Agency, the Entrepreneurship Development Fund, the Agricultural Insurance Fund, banks, and credit organisations participated in the discussion. During the panel discussions, farmers were provided with information on preferential loans, state support for agriculture, and other financial mechanisms, their questions were answered, and technical support was provided to those seeking agricultural loans. The festival also included meetings between farmers, entrepreneurs, and representatives of banks and credit organisations, where potential cooperation opportunities were discussed.
It should be noted that from this year, Agrarian Business Festivals are organised in partnership with the country's leading banks.